استفاده از همه ظرفیت ها برای افزایش اشتغال دانش آموختگانبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا آخرین هفته کاری در سال 96 با برگزاری رویدادهای رسمی کمتری در حوزه علم و فناوری همراه بود؛ اما محققان و تلاشگران این عرصه همچنان به فعالیت های خود ادامه دادند که نتیجه آن انتشار اخبار دستاوردهای این پژوهشگران بود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در دومین روز هفته با ابلاغ بخشنامه ای به روسای دانشگاه های کشور از آنان خواست برای رشد مستمر و دقیق اشتغال دانش آموختگان برنامه ریزی کنند.
مسعود برومند در این بخشنامه نوشت: دانشگاه ها باید برای اجرای این امر تمهیدات لازم را فراهم و با بکارگیری مناسب دفاتر ارتباط با صنعت، انجمن های فارغ التحصیلان و دیگر ظرفیت های موجود، شیوه مناسبی برای این امر یافته و به آن عمل کنند.
برگزاری نخستین جشنواره ملی تقدیر از برترین پایان نامه های علوم انسانی در تولید و اشتغال از جمله رویدادهای این هفته بود که به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اهمیت علوم انسانی در کاربردی کردن دانش در این آیین گفت: هیچ فناوری بدون در نظر گرفتن تعاملات اجتماعی به خوبی در جامعه اجرا نمی شود.
مسعود برومند با اشاره به اهمیت انتشار کتاب خاطرنشان کرد: نوشتن کتاب و مستندسازی دانش بسیار ارزشمند است؛ ولی در حوزه مطالعات اجتماعی و علوم انسانی لازم است نتیجه این مطالعات را در حد ممکن در قالب پایلوت ابتدا آزمایش کرده و در صورت درست بودن طراحی و اجرا کنیم.
این مراسم با تقدیر از 11 فردی که طی سال های 86 تا 96 پایان نامه های خود را در رشته های مختلف علوم انسانی نوشته اند که یا مستقیم منجر به تولید و اشتغال شده یا زمینه را برای این امر فراهم کرده همراه بود.
برگزاری آخرین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در سال جاری نیز از دیگر رویدادهای علمی بود. این جلسه نیز مانند 3 جلسه قبل ستاد به بررسی سند ملی توسعه زیست فناوری گذشت و طی آن بخش هایی از سند تصویب و بخش کمی از آن به جلسات ستاد در سال آتی محول شد.

***دستاوردهای علمی محققان
محققان یک شرکت دانش‌ بنیان مستقر در پارک علم و فناوری کرمانشاه محلولی بر پایه کلسیم و منیزیم برای یخ ‌زدایی سطوح جاده و خیابان‌ ها عرضه کردند که به گفته آنها علاوه بر آنکه می‌ تواند جایگزین نمک شود، موجب سبزتر شدن گیاهان نیز خواهد شد.
افزون بر این، محققان موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی نیز کپسول هیدروژلی کافئین با قابلیت رهایی آهسته و هدفمند در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی تولید کردند.
همچنین اولین رویداد ملی ایده‌ بازار تخصصی حمل‌ و نقل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با معرفی 8 ایده برتر در 6 بخش به کار خود پایان داد.
شرکت‌ مستقر در پارک علم و فناوری خراسان نیز از عرضه روشی خبر داد که با بازیافت پساب ناشی از فرآیند نمک‌زدایی نفت، از آن برای ازدیاد برداشت از چاه‌های نفت مرده یا کم فشار می‌توان استفاده کرد.
رونمایی از دستگاه آبگریزکننده پلاسما دژ در سازمان پژوهش‌ های علمی و صنعتی ایران نیز از جمله اخبار علم و فناوری بود.
استفاده از پلاسمای خلا گامی در راستای جایگزین کردن پروسه‌های تر با پروسه‌های خشک است و با توجه به کمبود آب اهمیت و صرفه‌جویی در زمان، انرژی و هزینه ‌ها را دنبال دارد.
طراحی و ساخت شیشه پنجره ‌های هوشمند با قابلیت کنترل جذب نور توسط محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق نیز از دستاوردهای علمی محققان بود.
همچنین رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‎ شناسی و علوم جوی نیز دکتر حمید علیزاده لاهیجانی را به سمت معاون جدید پژوهش و فناوری این پژوهشگاه منصوب کرد.
علمی**9157*2017
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *