سنگ بنای توسعه کهگیلویه و بویراحمد توجه به مسأله پژوهش استبه گزارش ایرنا، جعفر گوهرگانی روز سه شنبه در همایش تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر هفته پژوهش امسال کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج با اشاره به اهمیت تحقیق و پژوهش، اظهار داشت: توجه به بحث پژوهش باید بیش از پیش بین قشرهای مختلف مردم استان نهادینه شود.
وی افزود: دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در زمینه موضوع تحقیق و پژوهش مأموریت گرا و برنامه محور باشند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: چنانچه تحقیق و پژوهش در این استان کاربردی تر باشد تأثیر بیشتری داشته و می تواند منجر به کاهش بخش عمده ای از مشکلات استان در زمینه های مختلف شود.
گوهرگانی عنوان کرد: تاکنون اقدام های ارزنده ای در زمینه گسترش تحقیق و پژوهش در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده که نتایج مثبت آن در آینده مشخص می شود.
وی ابراز داشت: مسئولان دولت دوازدهم توجه جدی به بحث تحقیق، پژوهش و فناوری داشته و در برنامه ششم توسعه کشور نیز مورد تأکید قرار گرفته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: توجه به مسأله تحقیق و پژوهش و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان نباید مقطعی بوده و تنها مختص هفته پژوهش باشد بلکه لازم است به طور مستمر این امور را مدنظر قرار داد.
گوهرگانی اظهار داشت: تمامی برنامه ریزی ها، سیاستگذاری ها و تصمیم گیری ها در کهگیلویه و بویراحمد باید دارای رویکرد پژوهش محور بوده و پیوست پژوهشی داشته باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد و دبیرکل ستاد برگزاری هفته پژوهش امسال کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: بمنظور توسعه صنعت توریسم درمانی در استان 10 درصد تخت های بیمارستان 283 تختخوابی شهر یاسوج پس از افتتاح برای خدمات دهی به بیماران برخی کشورهای همجوار و حوزه خلیج فارس از جمله عراق و عمان در نظر گرفته شده است.
اورنگ ایلامی اظهار داشت: عمده ترین مزایای اجرای این طرح شامل ارزآوری، توسعه اقتصادی، رونق گردشگری و تبادل فرهنگی برای کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج است.
وی افزود: دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد تعامل و همکاری لازم را با دانشگاه علوم پزشکی استان برای اجرای هر چه مطلوب تر این طرح انجام دهند.
ایلامی بیان کرد: تعدادی از افغانی های مقیم ایران خواهان تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی در دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد هستند.
وی عنوان کرد: مسئولان استانداری کهگیلویه و بویراحمد مکاتبه های لازم برای دریافت مجوزهای پذیرش این افراد را با وزارت کشور و وزارت امور خارجه انجام و نتیجه آن را به دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام کنند.
پژوهشگران برتر هفته پژوهش امسال کهگیلویه و بویراحمد در این آیین در پنج بخش دانشگاهی، دستگاه های اجرایی، فناوران، ایده پردازان و غرفه های برتر با اهدای لوح سپاس و جوایز ارزنده مورد تجلیل قرار گرفتند.
دانشگاه یاسوج در بخش دانشگاهی و در رشته های فنی و مهندسی، علوم پایه و علوم انسانی برتر شد.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج در بخش دانشگاهی در رشته کشاورزی و منابع طبیعی و دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز در رشته پزشکی برتر شناخته شدند.
مرکز تحقیقات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در بخش دستگاه های اجرایی و در رشته کشاورزی و اداره کل آموزش و پرورش استان نیز در رشته علوم پایه عناوین برتر را کسب کردند.
در بخش فناوران 2 نفر و در بخش ایده پردازان نیز 2 نفر موفق به تصاحب رتبه های برتر شدند.
در بخش غرفه های برتر نیز دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد برتر شدند.
نمایشگاه هفته پژوهش کهگیلویه و بویراحمد 9 آذر امسال در آیینی با حضور جمعی از مسئولان اجرایی، رؤسای دانشگاه ها، دانشجویان و محققان استان در 62 غرفه و با متراژ 2 هزار و 800 مترمربع در شهر یاسوج گشایش یافت و به مدت یک هفته از ساعت 9 صبح تا 16 عصر آماده بازدید علاقمندان بود.
23 دانشگاه، دستگاه اجرایی و بخش خصوصی در این نمایشگاه حضور داشته و جدیدترین دستاوردهای علمی و پژوهشی خود را در معرض دید علاقمندان قرار دادند.
هفته پژوهش امسال چهار تا 10 آذر و شعار آن نیز «پژوهش تقاضامحور و تجاری سازی فناوری در خدمت تولید و اشتغال» بود.
خبرنگار: منصور زرگر**انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
7535/6110انتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *