شناسایی شکارچیان غیرمجاز با استفاده از هوش مصنوعیبه گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، از آنجا که شکارچیان غیرمجاز شب‌ها اقدام به شکار می‌کنند، معمولا برای شناسایی آن‌ها از هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به دوربین مادون قرمز استفاده می‌شود. اما مشکل اینجاست که هم شکارچیان و هم حیوانات گرما تولید می کنند و تشخیص آن‌ها از یکدیگر امری دشوار است.
محققان برای حل این مشکل، سیستم SPOT را ساختند. برای این منظور 180 هزار انسان و حیوان در فیلم‌های ویدیویی مادون قرمز را به صورت دیجیتالی برچسب‌گذاری کردند.
سپس با استفاده از این اطلاعات و یک نسخه تغییریافته الگوریتم آموزش ماشین موسوم به Faster RCNN نحوه تشخیص دونوع تصویر از یکدیگر را به یک سیستم کامپیوتری آموزش دادند. این سیستم توانست تصاویر را با دقت زیادی تشخیص دهد. اما زمان موردنیاز آن برای پردازش هر تصویر 10 ثانیه بود. این مدت برای پردازش تصاویری که توسط یک هواپیمای بدون سرنشین گرفته می‌شود، بسیار طولانی است.
برای حل این مشکل محققان الگوریتم را به‌گونه‌ای تغییر دادند که با پلتفرم پردازش ابری Azure محصول مایکروسافت سازگاری داشته باشد. بدین ترتیب سیستم SPOT اکنون می‌تواند در مدت سه دهم ثانیه شکارچیان غیرمجاز را از حیوانات تشخیص دهد.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده کاشانی** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *