قیمت های انرژی عاملی مهم در ایجاد انگیزه برای مصرف کنندگانبه گزارش خبرنگار ایرنا، سیدمحمد صادق زاده امروز سه شنبه در چهارمین کنفرانس بین المللی انجمن علمی انرژی ایران که با رویکرد انرژی، ایمنی و محیط زیست در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برپا شد، گفت: پرداخت نشدن هزینه ای که مردم برای انرژی های تجدیدپذیر پرداخت کردند، موجب شده تا اشتغالزایی کارآفرینان و سرمایه گذاری خارجی در حوزه انرژی های تجدیدپذیر مشکل پیدا کند.
رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق ایران ضمن تاکید بر اهمیت ایجاد انگیزه بهره وری در مصرف کنندگان افزود: قیمت های انرژی در کشور می تواند انگیزه ای برای مصرف کنندگان باشد.
به گفته وی، اکنون ایجاد بهره وری در کشور از عهده یک سازمان خارج است و باید مشارکت دیگر دستگاه ها را به دنبال داشته باشد.
صادق زاده افزود: می توان مدعی شد قیمت های انرژی در کشور مجانی است و یارانه دولت به این بخش یک پیام غیر مستقیم به مردم مبنی بر عدم نیاز به بهره وری در کشور است؛ در رسانه ها هم شعار صرفه جویی در انرژی داده می شود.
وی افزود: دولت در حوزه بهره وری باید سیاست گذاری کند، اما حرکت اصلی در این مسیر تنها به دست مردم پیش می رود و لازم است دولت برای مصرف کنندگان برنامه ریزی داشته و اشتیاق لازم را فراهم کند.
صادق زاده ضمن اشاره به حرکت رو به جلوی پروژه انرژی های تجدیدپذیر در کشور گفت: سالها است که از انرژی خورشیدی استفاده نکرده ایم و امروز استفاده از انرژی خورشیدی به نحوی بهره وری در کشور است و پروژه های انرژی های تجدیدپذیر را به دست مردم و بخش خصوصی سپردیم و بسیار هم موفق بوده ایم و تجربه نشان داده در جایی که تصدی ها بر دوش دولت قرار گرفته است چندین برابر سرمایه و زمان از دست رفته و به میزان بسیار کمتری از بخش خصوصی بازدهی در کار بوده است.
وی افزود: براساس سیاست گذاری های گذشته، سازمان های دولتی بار اقتصاد کشور را بر دوش می کشیدند و شاهد بودیم برای تاسیس یک نیروگاه چندین سال زمان احتیاج بود تا به محصول برسد در حالی که در یک نمونه بخش خصوص کمتر از سه ماه توانست نیروگاهی را تاسیس و مورد بهره برداری قرار دهد.
وی گفت: نگاهی در گذشته مرسوم بود که دولت ها یک پروژه را متولد کنند و در ادامه مسیر به بخش خصوصی واگذار شود؛ این تجربه نشان داد پروژه ها باید خصوصی متولد شوند و خود ادامه حیات دهند.
معاون وزیر نیرو افزود: سالهاست در حوزه برق فسیلی دولت در راس کار بوده و در عین حال مشکلاتی هم پا برجا است؛ در بخش انرژی های تجدیدپذیر با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی توانستیم زیرساخت های عظیمی را فراهم کنیم.
وی اضافه کرد: اکنون در چارچوب شرکت هایی که خدمات انرژی ارایه می دهند، می توان طی قراردادی با مصرف کنندگان انرژی؛ محل مورد نظر را به فناوریهای روز که دارای بهره وری در انرژی هستند، تجهیز و به مدت چندین ماه به صورت توافقی، هزینه ها و سود خود را از محل کاهش قیمت های انرژی برای مصرف کنندگان تامین کنند.
کنفرانس بین المللی فناوری و مدیریت انرژی با هدف تقویت و توسعه دانش در حوزه انرژی و آگاهی متخصصان داخلی و بین المللی با حضور اساتید دانشگاه و مسئولان وزارت نیرو و ستاد انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مدت 2 روز برگزار می شود و در نشست های تخصصی و سخنرانی های عمومی، به مهمترین موضوع ها پیرامون انرژی در ایران و جهان و انرژی های تجدیدپذیر می پردازد.
علمی**9031** 1559
خبرنگار: عادل پازیار* انتشار: فرهاد راستی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@انتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *