هانوی ویتنام؛ 38 روز هوای پاک در یکسالبه گزارش روز سه شنبه ایرنا از ویتنام پلاس متوسط میزان آلودگی هوای هانوی چهار برابر بیشتراز حد مجاز اعلام شده توسط سازمان بهداشت جهانی است.
این رسانه ویتنامی به نقل از گزارش اخیر مرکز تحقیقاتی زیست محیطی ‘توسعه و ابداع سبز’ نوشت: وضعیت هوای هانوی با توجه به شرایط شهرسازی و کارخانه های درون و اطراف این شهر از این حد نیز بدتر خواهد شد.
دراین گزارش تاکید شده هانوی در طول یکسال فقط کمی بیش از یک ماه هوای تمیز داشته که این موضوع برای سلامتی مردم در پایتخت ویتنامی بسیار خطرناک است. اگرچه آنها هر روز دراین شهر تردد دارند اما این موضوع خارج از کنترل مردم است.
توسعه صنعت ساخت و ساز، افزایش استفاده از خودرو و موتور سیکلت و سوزاندن جنگل ها برای استفاده ازمزارع درکشاورزی ازجمله دلایل آلودگی شدید هوای پایتخت این کشور جنوب شرق آسیا اعلام شده است.
فعالیت کارخانجات وابسته به صنایع سنگین مانند کارخانجات تولید سیمان ، فولاد و ساخت نیروگاههای تولید انرژی با استفاده از سوخت زغال سنگ در اطراف هانوی از دیگر علل آلوده کننده زیست بوم و هوای این شهر بیش از 7.5 میلیون نفری است.
طبق این گزارش اکنون وضعیت آلودگی هوای هانوی از جاکارتا پایتخت اندونزی بدتر است و با توجه به برنامه های اقتصادی ویتنام مبنی بر افزایش نیروگاههای تولید انرژی از ذغال سنگ این شرایط وخیم تر خواهد شد.
مسئولان بهداشتی ویتنام پیشتر اعلام کردند قرار گرفتن در معرض سطوح بالای آلودگی هوا، به ویژه در دراز مدت، می تواند بر سیستم تنفسی و التهابی بدن افراد تأثیر گذاشته و موجب بروز بیماری های خطرناک قلبی و سرطان شود.
دولت ویتنام در سال 2016 اقدام به راه اندازی70 ایستگاه کنترل و نظارت وضعیت آلودگی هوا کرد.
آساق **1599**انتشار: مریم شفیعیانتهای پیام /*


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *